درباره ما

مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران در سال 1374 توسط موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی تاسیس و به عنوان عضو سازمان GS1 بین‌الملل در ایران پذیرفته شد. مرکز، خدمات مختلف و گسترده‌ای را سازگار با استانداردها و راهکارهای جهانی در اختیار شرکت‌ها و موسسات فعال در کشور قرار می دهد.

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

در صورت وجود هرگونه ابهام لطفا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

کاتالوگ دو زبانه، مزیت مهم سامانه کدینگ سازمانی

کاتالوگ دو زبانه، مزیت مهم سامانه کدینگ سازمانی
اهمیت کیفیت اطلاعات تولیدات، اموال و دارایی‌ها در سازمان‌

در عصر حاضر که بنام عصر اطلاعات نام‌گذاری شده است برای معرفی کالا و خدمات در هر سازمان، استفاده از روش‌های به‌روز و سریع و استاندارد الزامی است. همچنین موضوع تبادل اطلاعات و دسترسی به آن اهمیت بسیار زیادی یافته به‌طوری‌که اطلاعات، کلید موفقت در هر کاری است اما نه هر اطلاعاتی، درواقع وقتی مبحث اطلاعات به میان می‌آید مفهوم کیفیت اطلاعات و سرعت دستیابی به اطلاعات ارکان لاینفک آن محسوب می‌گردد. به همین دلیل نیز باید دسته‌بندی اطلاعات طوری انجام شود که این دو رکن اصلی سرعت دستیابی و کیفیت آن حاصل گردد.
امروزه اموال ثابت، دارایی‌های برگشتنی، تجهیزات و ماشین‌آلات، بخش مهمی از سرمایه شرکت‌های بزرگ هستند که باید به‌طور مستمر و دقیق تحت کنترل و نظارت مدیران سازمان باشند. درواقع اغلب سازمان‌ها به این باور رسید ه اند که استفاده از روش‌های سنتی و دستی برای جمع‌آوری و مدیریت اطلاعات اموال و همچنین حفظ سوابق تعمیر و نگهداری آن‌ها سخت، وقت‌گیر، پرهزینه و کلافه کننده است. برای مقابله با این دسته از مشکلات و جهت معرفی کالا و خدمات آن‌ها نیاز به روشی دقیق و استاندارد می‌باشد. با استفاده از راهکارهای استاندارد GS1، به‌راحتی می‌توان تولیدات، اموال و دارایی‌های سازمان‌های مختلف را در سطح ملی و بین‌المللی به‌طور دقیق شناسایی و ردیابی کرد.

کدینگ سازمانی چیست؟

یکی از راهکارهای GS1 استفاده از سیستم “کدینگ سازمانی” می‌باشد. کدینگ سازمانی یا کدینگ شرکتی، اجرای سیستم شناسایی و “کاتالوگ سازی الکترونیکی اقلام” در سازمان‌های تولیدی و خدماتی و تخصیص یک شناسه یکتا به کاتالوگ مرتبط با هر قلم تدارکاتی است.

چرا کاتالوگ سازی الکترونیکی؟

با استفاده از روش کاتالوگ سازی الکترونیکی زمینه و زیرساخت مدیریت موجودی و اقلام تأمین و مواد اولیه فراهم می‌شود. “کدینگ سازمانی” بر مبنای صحیح و اصولی کدگذاری طبق استانداردها و تجربه‌های بین‌المللی سازمان‌دهی و تهیه‌شده است و با استناد به ایجاد بانک مفاهیم اطلاعات و تأکید بر جلوگیری از صدور کد تکراری مورد بهره‌برداری قرارگرفته است. درواقع کیفیت داده‌ها اثر مستقیم بر کیفیت محصول (کالا یا خدمات ) دارد. امروزه داده‌ها در نرم‌افزارهای سازمانی تولیدشده و به گردش درمی‌آیند و اهمیت آن‌ها به حدی است که جزئی از دارایی‌های یک سازمان محسوب می‌شوند. با توجه به این توضیحات داده‌ای برای سازمان دارای کیفیت است که هنگام به‌کارگیری آن در فرآیندها، تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها، بتواند نیازمندی‌های اطلاعاتی را بدون ایجاد چندگانگی و ابهام رفع نماید.

برای رسیدن به اهدافی که در زیر به آن پرداخته‌شده، نیاز به "کدینگ سازمانی" و "کاتالوگ سازی الکترونیکی اقلام" برای کالا و خدمات درج‌شده است:
رفع نیازمندی‌های اطلاعاتی و شناسایی قلم کالا با شناسایی مواد اولیه، قطعات یدکی، ابزارآلات، ماشین‌آلات، تجهیزات و ...
تولید شناسه منحصربه‌فرد به ازای هر قلم کالای جاری سازمان (جلوگیری از ورود و تعریف اقلام تکراری)
امکان کدگذاری برحسب جزء‌به‌جزء اطلاعات تمام اقلام تأمین به‌طور نامحدود
استانداردسازی نام‌گذاری کالا و حذف سیستم‌های سلیقه‌ای در کدگذاری داخلی شرکت
افزایش سرعت شناسایی بر اساس جزء و جستجوهای پیشرفته اطلاعات اقلام موجود
استانداردسازی اطلاعات بین انبارداری، مالی و حسابداری شرکت و کل شرکت‌های زیرشاخه
راهکار مدیریتی استاندارد جهت فروش منابع ازکارافتاده شرکت
راهکار مدیریتی استاندارد در مورد قطعات راکد در انبار
دیتاماینینگ استاندارد از سرمایه‌گذاری راکد در بخش‌های مختلف شرکت
استانداردسازی کدینگ سازمانی تمام شرکت‌های زیرمجموعه
ارائه استانداردی که جهت تناظر تمام اطلاعات سیستم قبلی در سیستم جدید
شناسایی کننده و ردیابی کننده مواد اولیه تا تولید محصول نهایی
شناسایی هر محصول با هر بسته‌بندی
شناسایی منابع ارائه محصول و به‌روزترین اطلاعات تأمین‌کنندگان و تولیدکنندگان
تسهیل دسترسی به تولیدات، مواد اولیه و خدمات بین‌المللی
فراهم کردن زیرساخت برای برپایی سیستم ردیابی درون و برون‌سازمانی
استفاده از چندین طبقه‌بندی مختلف در نرم‌افزار (طبقه‌بندی ایران کد به‌صورت پیش‌فرض برای Sourcing اقلام در نرم‌افزار موجود می‌باشد)
تولید کاتالوگ الکترونیکی اقلام به‌عنوان شناسنامه اطلاعاتی هر قلم مطابق سبد اطلاعاتی درخواستی سازمان (الگوی وصف موردنیاز سازمان) و مطابق با استاندارد ISO 8000
امکان انطباق با سیستم‌های ERP و آماده‌سازی زیرساخت‌های لازم برای این سیستم
استفاده از تعرفه‌های تخفیفی در استفاده از سایر محصولات (سامانه قیمت‌گذاری – تصویر دیجیتال – اخذ کد محل (GLN)- اخذ کد ملی کالا – خرید کد GTIN – صحه سنجی بارکد - خرید نرم‌افزار کدگذاری CCSb)
قابلیت دستیابی به بانک تأمین‌کنندگان کالا
قابلیت افزودن ساختار طبقه یندی داخلی شرکت‌ها و ایجاد تناظر با ساختار ایران کد
قابلیت تهیه گزارش‌های تکمیلی در مورد اطلاعات تکمیلی اقلام و اطلاعات تکمیلی تأمین‌کنندگان

مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران ارائه‌دهنده سرویس کدینگ سازمانی در سطح ملی و بین‌المللی

نظر به مأموریت این مرکز به‌عنوان قطب کدینگ سازمانی در کشور و با توجه به اینکه لازم است شرکت‌ها و مؤسسات به این مهم دست یابند، مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران باهدف کاهش هزینه‌های داخلی برای شرکت‌ها، شناسایی منابع و موجودی‌ها، ایجاد یکپارچگی و هم‌زبانی در درون و خارج شرکت‌ها و درنهایت بهره‌گیری سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف از دانش روز مربوط به زیرساخت‌های اصلی کسب‌وکار، تجربه و راهکارهای موجود را در اختیار قرار خواهد داد.

چرا سرویس "کدینگ سازمانی" مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران؟

ثبت اطلاعات بیش از ۹۰ هزار شرکت عضو در مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران به این معنا که اطلاعات تماس – ایمیل و موقعیت مکانی و آدرس بیش از ۹۰ هزار شرکت در دسترس است
تعرفه دولتی و کمترین هزینه دسترسی به نرم‌افزار نسبت به فعالان در این حوزه بدون نیاز به پرداخت به ازای هر رکورد و امکان ثبت کد بدون محدودیت
پیش‌نیاز و قابلیت همخوانی با سیستم‌های ERP (مدیریت منابع سازمانی) و قابلیت پیاده‌سازی و تزریق اطلاعات به ساده‌ترین روش امکان ورود اطلاعات) به‌صورت دسته‌ای به‌وسیله فایل‌های اکسل و اکسس.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *