درباره ما

مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران در سال 1374 توسط موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی تاسیس و به عنوان عضو سازمان GS1 بین‌الملل در ایران پذیرفته شد. مرکز، خدمات مختلف و گسترده‌ای را سازگار با استانداردها و راهکارهای جهانی در اختیار شرکت‌ها و موسسات فعال در کشور قرار می دهد.

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

در صورت وجود هرگونه ابهام لطفا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

مدیریت انبار (Warehouse Management) و انبارداری به چه معناست؟

مدیریت انبار (Warehouse Management) و انبارداری به چه معناست؟

قبل از اینکه با انبارداری و مدیریت انبار آشنا شویم ابتدا باید چند مفهوم را بدانیم.

انبار چیست؟

انبار ساختمانی برای نگهداری کالاها است. انبارها توسط تولیدکنندگان، واردکنندگان، صادرکنندگان، عمده‌فروشان، مشاغل حمل‌ونقل، گمرک و غیره استفاده می‌شوند.

انواع انبار؟ در یک نوع دسته‌بندی انبارها به انواع زیر تقسیم می‌شوند:

انبارهای خصوصی، انبارهای عمومی، ذخیره امانی، انبارهای تعاونی، مراکز توزیع.

انبارداری چیست؟

انبارداری عبارت است از فرآیند نگهداری مناسب و حمل کالاها و محموله‌ها با استفاده از روش‌های علمی در انبار که تهیه کالاها را در صورت لزوم به‌راحتی و روانی امکان‌پذیر می‌سازد. در انبارداری  اقدام به ذخیره کالاهایی که بعدا فروخته یا توزیع می‌شود یا کالاهای مصرفی یک شرکت می‌کند. درحالی‌که مشاغل خانگی کوچک ممکن است انبار محصولات در یک اتاق یدکی ، زیرزمین یا گاراژ باشد ، مشاغل بزرگ‌تر معمولا در ساختمان‌هایی که به‌طور ویژه برای انبار طراحی‌شده‌اند  انجام می‌شود.

چرا کسب‌وکارها به انبارداری نیاز دارند؟

 انبارداری نقش مهمی در زنجیره تأمین دارد و به همین دلیل کارخانه برای تولید مداوم باید مواد اولیه خود را ذخیره کنند تا بتوانند به‌صورت مستمر کالا فراهم کنند. ذخیره‌سازی به کارخانه‌ها اجازه می‌دهد مواد اولیه کافی را در اختیار داشته باشند تا تولید آن‌ها متوقف نشود.

warehouse managementکاربردهای انبارداری:

ذخیره‌سازی اولیه:

انبار ساختمانی برای نگهداری کالاها است. انبارها توسط تولیدکنندگان ، واردکنندگان ، صادرکنندگان ، عمده‌فروشان، مشاغل حمل‌ونقل، گمرک و غیره مورداستفاده قرار می‌گیرد. معمولاً این ساختمان‌های بزرگ در شهرک‌های صنعتی در حومه شهرها  یا روستاها هستند.

قابلیت دسترسی کارآمدتر به اقلام:

انبارها و مراکز توزیع نیاز به دسترسی آسان به موجودی کسب‌وکارها دارند. هرچه سریع‌تر کسب‌وکارها کالای خود را پیدا، بارگیری و حمل کنند ، سریع‌تر می‌توانند به مشتریان خود خدمات داده و درآمد کسب کنند. داشتن یک سیستم ردیابی موجودی موثر باید هدف اصلی فرآیند ذخیره موجودی آن‌ها باشد. این شامل پیگیری موجودی پس از ترک انبار نیز می‌شود.

افزایش گردش مالی:

عدم اطلاع دقیق از موجودی انبار و صرف پول نقد بیشتر برای خرید محصولاتی که در انبار وجود است و نیازی  به خرید آن‌ها نیست باعث می‌شود پول نقدی که برای ذخیره کردن موجودی بیکار صرف شود ، هزینه بیشتری برای کسب‌وکارها ایجاد می‌کند که باعث کاهش گردش نقدینگی می‌شود. مشاغل برای مدیریت بهتر گردش مالی موجودی روش‌های انبارداری و توزیع ایجاد می‌کنند.

فرایندهای تولید بهتر:

دانستن سطح موجودی در هر زمان و تطبیق آن‌ها با نیازهای مشتریان می‌تواند در جلوگیری از کاهش سرعت ناشی از سفارش‌ها بزرگ کمک کند.

به‌عنوان‌مثال، اگر مشاغل مشتریانی دارند که در طول تابستان مقادیر زیادی از محصولات آن‌ها خریداری می‌کند، می‌توانید برای پر کردن سفارش‌ آن‌ها در طول سال، موجودی ایجاد کنند و تا زمانی که به آن‌ها احتیاج داشته باشند محصولات را انبار کنند.

اطلاع دقیق از میزان موجودی:

حسابرسی‌های منظم موجودی کسب‌وکارها را دریافتن سرقت، آسیب، سفارش‌ها نادرست حمل شده و سهام موجودی که می‌توانند به سود شما آسیب برساند ، کمک می‌کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *